FIB Yüksek Karbonlu (HC) Çelik Tel Galvaniz, Zn/Al ve Fosfat Kaplama Hatları


 Yüksek karbonlu tel ve galvanizli ürünlerin üreticileri, genellikle, aynı anda farklı kaplamalar ile geniş bir yelpazede değişik çapları ve farklı karbon içeriğine sahip telleri üretebilecekleri esnek üretim metotları arıyorlar. Özelleştirilmiş yerleşim planları,, modüler çözümler ve güvenilir endüstriyel ekipmanlar çelik tel endüstrisinin bu segmentine hizmet eden üç önemli temel taşıdır.

Uzay bazı koşullarda bir meydan okuma haline gelebilir düşüncesiyle FIB  galvaniz kaplı ürünlerin  ® “off-line” galfan kaplaması için bir teknoloji geliştirmiştir.

 


Östenitleme Tavlaması (Austenitizing)

 

Mevcut enerji kaynağı ile ilgili gereksinimlere uygun olarak iki çözüm geliştirilmiştir.

Imflex ® Açık Alev Fırını ile enerjinizin %27’sine kadar tasarruf! Imflex ® açık alev fırını, gaz kullanırken enerji tasarrufu ve mevcut fırının kapasitesini güçlendirmek için akıllı bir çözüme sahip olmak için tasarlanmıştır. En mükemmel akış analiz araçları sayesinde tasarlanan tasarım, enerji kullanımını güçlü bir şekilde optimize etmenizi sağlar. Belirli bir metroloji, atmosferin izlenmesi, konveksiyon seviyesi ve sıcaklık profilleri ile birlikte, bu teknoloji sürecinizi tam kontrol elde etmenizi ve dolayısıyla işlenmiş tellerin kalitesini artırmanızı sağlar. LPG veya doğal gaz gibi yanma gazı bileşimi de zaman içinde değişebileceğinden, süreci ve dolayısıyla ürün kalitesini etkileyen gaz bileşim değişkenliğini telafi etmek için özel bir metroloji geliştirilmiştir.

Çeşitli endüstri alanlarında, aynı anda çok çeşitli tel çaplarının işlemi başarıyla gerçekleştirilmektedir..

HMI (HMI Human-Machine Interface) Kontrol Panelleri, her ürün partisi için parametrelerin doğru şekilde belirlenmesinde operatörlere yardımcı olmak için tasarıma eklenmiştir.

İkinci seçenek olarak ta, özellikle çok geniş tel çap aralığının söz konusu olduğu ve sadece elektrik enerjisi ile çalışma zorunluluğu olduğu durumlarda tüplü (muffel) fırınlar ikinci seçenektir.

 


Kontrollu Soğutma (Quenching)

 

Tesisinin bulunduğu yerdeki gerekli esnekliğin, tel ürünlerinin çeşitliliğinin ve olası çevresel kısıtlamaların analizine göre çeşitli çözümler mevcuttur.

FIB kurşun banyolu patentleme teknolojilerinin 26 mm tel çapına kadar çözümleri, esnekliğini, güvenilirliğini ve operatörlerin güvenliğini (kapalı atmosferli özel teknoloji ile sağlanabilen) çok sayıda FIB hattında kanıtlamıştır.

Yerel mevzuat kurşun kullanımını yasakladığında, akışkan yatak teknolojisi bir çözüm sağlar. Akışkan yatak ekipmanlarımız (Ecoquench) birçok zorlu koşullarda veya yüksek teknolojili çelik kord üretiminde üstünlüğünü uzun yıllardan beri kanıtlamıştır. Ecoquench bu çerçevede sıkı çevre koşullarına bir cevap verirken, bu arada tel çaplarında veya çalışma sıcaklıklarında esneklik sağlamaktadır.


 Asitle Temizleme (Pickling)

 

Çözümümüz hidroklorik asit kirliliğini en aza indirmeye, operatörlerin konforuna ve asit tüketimine odaklanmıştır.

Soğutma sistemi, asit banyosunun yağ veya sabunlar artıkları tarafından kirlenmesinin önlenmesine ve dolayısıyla nötralizasyon maliyetlerinden tasarruf edilmesine olanak sağlar.

Asit tankına özgü özel teknolojiler ile özellikle yüksel hızlarda tellerin banyolardan geçişlerinde asitin seyrelmesini veya su perdelerinde durulama suyunun kirlenmesini önler. Bu teknoloji nötralizasyon maliyetlerinde önemli tasarruf sağladığı kanıtlamıştır.

Operatörlerin konforu için tankın üst bölgelerinin temizliği güvenli koşullarda yapılabilir ve özel sensörler ile asit seviyesi kontrol edilerek pompaların hasar görmesi önlenir.

Özellikle daha fazla çinko dross oluşumunu önlemek için durulamaya önem verilir.

Operatörlerin güvenliği ve hattın konforlu bir şekilde çalıştırılması için tek bir tel (veya istek üzerine birden fazla tel) için yol verme sistemi bulunmaktadir.

Durulama çok kritik olduğundan, suyun kullanımının yüksek verimlilikle optimizasyonu, ekipmanımızda uygulanan özel çözümlere yol açmıştır..

Asitle temizlik teknolojimiz çok fazla su tüketimi gerektiren ve işletme maliyetini artıran atık gaz yıkama ünitesinin kullanılmasını gerektirmez.


Flaks Kaplama (Fluxing)

 

Düşük enerji tüketimi ve çalışma alanının korrosiv buharlar ile kirliliğin kontrolünün çözümü tasarımın  önemli noktalardır


Kurutma (Drying)

 

 

Kurutucu flax artıklarının temizlenmesi öngörülmektedir. Verimliliği sıcak havanın yüksek türbülanslı kullanımı ile ilgilidir. Büyük üretim tesislerinde atık baca gazının geri kazanım sistemi kullanılabilir.

Elektrik enerjisi kullanımı zorunlu olduğunda, özel tasarım ile ısıtma elemanlarının korrosiv atmosferden koruması için tedbirler alınır..


 Galvaniz Kaplama (Galvanizing)

 

Galvaniz banyosu ve aksesuarları böyle bir hattın can damarlarıdır. FIB, saatte 10 tona kadar galvaniz banyoları tasarlama ve üretme deneyimine sahiptir. Üretim profiline göre, yerel çevreye ve işlenmesi gereken ürünlerin türüne bağlı olarak çeşitli çözümler mümkündür. Projenizi analiz ettikten sonra FIB, taleplerinize en uygun çözümü önerecektir.

Tüm hattın işleyişi çinko banyosundaki seramik tel daldırma yönlendiricisinin (skid) güvenilirliğine bağlı olduğundan, bu parça için çok uzun ömürlü parçalar geliştirdik. FIB galvaniz banyosu kullanmak güvenilirlik ve enerji verimliliği demektir!

 

Metalik galvaniz banyosu

Metalik galvaniz banyosu tel geçiş alanının her iki tarafında da erişimi kolay sağlayan bir özelliğe sahiptir. Benzersiz ısıtma teknolojisi ile metalik banyonun korozyonunu en aza indirmekteyiz. Uzun süreli deneyimlerimiz, özellikle çok sık elektrik kesintilerinin yaşandığı müşterilerimizde veya üretimin düşürülmesinin zorunlu olduğu durumlarda bu çözümün uygun olduğunu göstermiştir.

 

Seramik galvaniz banyosu

Seramik galvaniz banyosu yüksek sıcaklık , geniş tel alanları veya çok yüksek üretim kapasiteleri gerektirdiğinde yaygın olarak kullanılır.

Üstten ısıtmalı galvaniz banyosu

Kapak altında erişimi kolay ısıtma sistem ve ağır refrakter malzemeler ile tasarlanmış, çinko külü oluşumu sınırlı ve enerji tasarrufu yüksek bu klasik fırın teknolojisinden bir adım önde  bir çözüm olarak kullanılır. Orta veya yan bölgelerinde ısıtma kapağı olan konfigürasyonlar mümkündür. Mikro hatların kullanımı için FIB, bunları daha da kompakt hale getirmek için üç çözüme sahiptir.

FIB’in  dünyada üstten ısıtmalı 45’ten fazla galvaniz banyosu bulunmaktadır.

 

Daldırma brülörlü galvaniz banyosu

Daldırma brülörlerle ısıtılan seramik galvaniz banyoları firmamızın deneyiminin bir parçasıdır. Süper yüksek teknolojiye sahip seramik tüplerle birlikte özel geliştirilmiş brülör teknolojisini kullandığımız için, tüpler için İkİ yıllık bir kullanım ömrüne ulaşabiliyoruz. Bu kanıtlanmış teknoloji, saatte 10 tona kadar güvenilir galvaniz hatları üretilmektedir. Tüplerin güvenli bir şekilde değiştirilmesine ve brülörlere kolaylıkla erişebilme olanağı tanıyan özel tasarımlar çözümümüzün bir parçasıdır..

Bu ısıtma çözümü kül oluşumunu en aza indirmekte ve enerji tasarrufu sağlamaktadır

FIB’in dünyada daldırma brülörlü 80’den fazla galvaniz banyosu bulunmaktadır


 Sıyırma & Zn Kaplama Kalınlığını Sağlama

 

FIB son kaplama ağırlığını ve telin pürüzsüz ve parlak yüzeyini garanti eden, operatörlerin konforlu çalışmasını sağlayan akıllı sıyırma çözümleri geliştirmiştir.

FIB teknolojileri, ticari kaplama kalınlığı istendiğinde, eğik veya dikey ped sıyırma ile parlak ve pürüzsüz bir tel yüzeyini garanti eder..Değişik özellik ve kalitede ped kullanarak istenilen çinko kalınlığını ve yüzey kalitesini elde edilebilir.

Eğik ped sıyırma genel olarak küçük tel üretim kapasitelerinde kullanılır, FIB dikey ped sıyırma sistemi ile aynı ekipman ile ve küçük veya büyük tel üretim kapasiteleri için fark gözetmeksizin modüler yapısı nedeniyle azot ile sıyırma teknolojisinin de uygulanmasını mümkündür.

Her bir tel üzerinde sürekli çinko kaplama ağırlığını ölçen sensörler yardımıyla azot ile sıyırma teknolojisinde hedeflemiş olduğunuz çinko kaplama kalınlığını belirlemiş olduğunuz sınır değerleri arasında tutmanız mümkündür.. Tam otomatik bu sistem ile çinko kaplama ağırlığınızı dar bir aralıkta olmasını sağlar ve kalite kontrolünü kolaylaştırır


Çinko (Zn) / Aluminyum (Al) Kaplama

 

Tandem (in-line) kaplama genellikle seramik veya metalik banyolarda yapılır. FIB’in özel metal alaşımdan metalik banyo tavalarının uzun kullanım ömürü kanıtlanmıştır.. Tel alanına kolay erişim ve banyodaki sınırlı miktarda çinko alüminyum alaşımı bu çözümün iki önemli parametresidir.

Alüminyum içeriği Galfan® kaplamada uygulanan konsantrasyona yaklaştığında veya geçtiğinde  seramik banyoların kullanılması gerekmektedir. Daldırma tüplü brolör teknolojisi bu tür alaşımlar için güvenilirliğini kanıtlamıştır.. Azot ile sıyırma teknolojisi istenilen kaplama kalınlığını elde etmek için başarıyla uygulanır. Bazen yeni bir çinko alüminyum kaplama banyosu koymak için yeterli yer olmaması halinde FIB tarafından özel bir “off-line” galfan teknolojis®i veya ön galvanizli teller üzerine çinko-alüminyum kaplama teknolojisini geliştirildi.


 Sıyırma & Zn/Al Kaplama Kalınlığını Sağlama

 

FIB son kaplama ağırlığını ve telin pürüzsüz ve parlak yüzeyini garanti eden, operatörlerin konforlu çalışmasını sağlayan akıllı sıyırma çözümleri geliştirmiştir.

Her bir tel üzerinde sürekli çinko kaplama ağırlığını ölçen sensörler yardımıyla azot ile sıyırma teknolojisinde hedeflemiş olduğunuz çinko kaplama kalınlığını belirlemiş olduğunuz sınır değerleri arasında tutmanız mümkündür.. Tam otomatik bu sistem ile çinko kaplama ağırlığınızı dar bir aralıkta olmasını sağlar ve kalite kontrolünü kolaylaştırır.


Yağ Kaplama (Lubrificating-Waxing)

 

İstenildiğinde tel yüzeyine kaydırıcı yağ (wax) kaplama ve kurutma uygulanabilir


 Aktivasyon (Activation)

Tel yüzeyinde yoğun ve düzenli bir fosfat kristallerinin oluşmasını garanti etmek için FIB fosfatlama hatlarında aktivasyon öngörülmüştür.


Fosfat Kaplama (Phosphating)

 

Fosfat kaplama işleminde banyoda fosfat çamuru oluşması işleminin bir parçasıdır. FIB bu çamur oluşumunu yönetmek için çeşitli teknolojiler geliştirmiştir. Eğer tellerin yönlendirilmesi mümkün ise  FIB’in kompakt fosfatlama çözümü birçok müşterinin gereksinimleriyle mükemmel bir şekilde örtüşür. Isıtma teknolojisinin çamur birikiminin varlığını dikkate alması gerekmektedir.

Büyük çaplı ve yönlendirilmesi mümkün olmayan telleri fosfatlama işlemi, tellerin sıtma ve dekantasyon tanklarından bağımsız, özel tasarlanmış tavalarda yapılır. Özel bir teknoloji ile, telin tek bir operatör tarafından bir dakikada tele yol vermesi sağlanır. Her iki çözümde de buhar emisyonları ve enerji kayıpları kontrol altında tutulur


Boraks Kaplama (Boraxing)

 

Boraks banyosu, çamurun olası birikimini dikkate almak üzere tasarlanmıştır.


Kurutma (Drying)

 

 

Gerektiğinde özel kurutucu kullanılır. Tasarımı, olası boraks artıklarının kolay bir şekilde temizlenmesini sağlar.


Daha fazla bilgi için   WEB Sayfasına gidiniz