FIB Çelik Tel Yağ Temperleme Hatları


Sabun Alma (Desoaping)

Yay teli üretimi çok önemlidir. Bir yandan üretilen tellerin yüzeylerinin tamamen kontrol altında olması, diğer yandan tellerin metalürjik yapısının istenilen mekanik özellikleri sağlaması gerekmektedir.

FIB yağ temperleme hatları üretimi konusunda ve aynı zamanda açık alev patent fırınları konusunda uzun bir deneyime sahiptir.

FIB açık alev fırını IMFLEX’te tellerde dekarburizasyon olmadan üretim yapılması sağlanmıştır.


Östenitleştirme (Austenitizing)

Tüplü (muffel) fırınlar

Yağ temperleme işlemi, tellerin metalurjik yapısının her tarafında karbür taneciklerinin homojem çözünürlüğünü gerektirdiğinden, tellerin yüksek sıcaklığa getirilmesi gerekir.

FIB, 0,23 mm’den 13 mm’ye kadar çap aralığındaki tellerin tandem (in-line) yağ temperleme işlemi için elektrikle ısıtılan tüplü fırınları öngörmektedir.

Fırınların tasarımında, tüplerin ve ısıtma elemanlarının kolay değiştirilmesi sağlanmıştır. Tüplerin deformasyonundan kaçınmak ve fırının etkin bir şekilde yalıtımını sağlamak için özel özen gösterilmiştir.

Sıcaklık profilinin kontrolü süreç için kritik olduğundan, yüksek teknolojili bir kontrol sistemi ile çeşitli bölgelerdeki sıcaklıklar kontrol edilir.


Yağda kontrollu Soğutma (Oil quenching)

FIB Kontrollu soğutma (quenching) teknolojisi, 0,3 mm’ den (carding teli) 8 mm’ ye kadar geniş bir tel çapı aralığında  ve hatta 2 paralel tel bölgesinde daha geniş çap aralıklarında en sıkı teknik spesifiaksyonları sağlama yeteneğini kanıtlamıştır.

Güvenlik, yangın risklerini önlenmesi ve operatör için tellerin kolay ulaşılabilir olması genel hatların tasarımının öncelikleridir.


Temperleme (Tempering)

Temperleme işlemi belirli erimiş metal banyolarında gerçekleştirilir. Elektrik veya gaz ile ısıtılan sistemin sabit işlem sıcaklığını tam koruyacağı öngörülmektedir. Krom-vanadyum ve silisyum-manganez içeren yay teli kalitelerinde sistemin güvenilirliği kanıtlanmıştır.


Daha fazla bilgi için   WEB Sayfasına gidiniz