FIB Belgium s.a.

Avenue Landas 4
Zoning Industriel de Saintes
B-1480 Tubize
Belgium

Phone: + 32 2 332 17 17
Fax: +32 2 376 37 11

info@fib.be
www.fib.be

 

 

FIB Belgium Firmasının Profili

 

Belçika’nın Antwerp şehrinde 1936’da kurulan Brüksel merkezli FIB Firması, çeşitli endüstriyel sektörler için orijinal donanım ve makine üreticisidir.

FIB Belgium Grubu 5 farklı imalat bölümünden oluşmaktadır;

– Sürekli Tel Isıl İşlem ve Kaplama Hatları ve Yığın Tavlama Fırınları

– Sıcak Daldırma Galvanizleme Tesisleri ve Ekipmanları

– Ön Karışımlı (Premiks) Yanma Teknolojisi Çözümleri

– Cam Sektörü İçin Termal Çözümler

– Endüstriyel Kamara Tipi Fırınlar

 

FIB Firması, çelik tel sanayisinde kullanılan ekipmanların dünya çapında önde gelen imalatçılarından biridir. Ürün yelpazesinde çelik tellerin ısıl işlemi, patentlenmesi, tavlanması, galvanizlenmesi ve yağda temperlenmesi için kullanılan ekipmanlar ve hatlar bulunmaktadır.

FIB Firması, galvanizleme konusundaki deneyimlerine dayanarak anahtar teslimi Sıcak Daldırma Galvaniz (SDG) Tesisleri çözümleri sunmaktadır. Bunun yanı sıra çinko tüketimini azaltmaya yönelik ekipmanlar da sunduğu çözümler arasındadır.

FIB sektördeki konumunu sağlamlaştırmak ve ileriye taşımak için kadrosunda bulunan nitelikli ve deneyimli mühendislere sürekli eğitimler sağlayarak aynı zamanda sektöründeki teknolojiye yön vermektedir.  FIB Firmasının geliştirdiği, hava ile gazın ön karışımla brülöre verildiği,  premix yanma teknolojisi bunlardan sadece bir tanesidir.

Ayrıca cam imalat sektöründe de gaz yakıtlı flotasyon banyoları, temperleme ve ısıl işlem çözümlerine doğru büyümeye de devam etmektedir.

FIB Belçika, tanınmış birçok şirketin önemli tedarikçisidir ve dünya çapında 60’dan fazla ülkeye hizmet vermektedir. Dolayısıyla geliştirdiği teknolojileri günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız materyallerde görmekteyiz.

FIB  Ar-Ge departmanı, sektörün küresel endüstrileri ile yakın işbirliği içinde çalışarak, süreçleri ve üretim metotlarını geliştirmeye odaklanmaktadır. Personel ve ekipmanın sürekli geliştirilmesi, yeni ve yenilikçi teknolojiler geliştiren FIB firmasının kilit politikasıdır.

Tüm bunların yanı sıra FIB Firması çevre ve doğayı koruyucu anlayışla hareket ederek bu politikasını üretim süreçlerin de de gerçekçi bir biçimde uygulamaktadır.

 

FIB Firmasının Tarihçesi

 

1936

Mevcut ismiyle FIB BELGIUM S.A. Firması 26 Nisan 1936 tarihinde Le Four Electrique Belge adıyla Antwerp şehrinde kuruldu. SNCB (Belçika Ulusal Demiryolu Şirketi ) Firması için imalat yapmaya başlayarak bugünkü FIB Firmasının temelleri atılmış oldu. Bu yıllarda üretime, bir evin bodrumunda başlandı ancak daha büyük hatların kurulması ve montajı için bir atölye kiralandı.

1944

İkinci Dünya Savaşı esnasında, 15 Kasım 1944 tarihinde bir roket atölyeyi yok etti. Dolayısıyla aksayan üretime geçici olarak barakalarda devam edildi.

 

1945-1957

Le four Industriel Belge, ofisini önce Ucle Kasabasında daha sonra ise bugün hala merkezinin bulunduğu Tubize (Saintes) şehrinde kurmaya karar verdi. Bu esnada, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte ortaya çıkarak geliştirilen ve yeni bir enerji kaynağı olarak görülen nükleer enerjinin elektrik üretiminde kullanılmasına ve dolayısıyla elektrikle çalışan endüstriyel fırınların enerji ihtiyacını karşılamak için eşsiz bir kaynak olacağına inanılıyordu.  Ancak daha sonrasında Fransa’ nın Aquitaine Bölgesinde) başta olmak üzere, İtalya ve Hollanda da doğal gaz rezervleri bulundu.

Doğalgazın insan kullanımına sunduğu geniş olanakların farkında olan Le Four Industriel Belge Firmasında İnşaat Mühendisi Bay HERMANS, ön karışımlı yanma sistemi Premix’i geliştirmek için ilk patenti aldı.

Premix yanma tekniği; fırınların muf, boru gibi yapısal fiziki özelliklerinin çok iyi olması katkısının yanı sıra, daha önce gerçekleştirilebilen koşullarından çok hızlı ve verimli bir ısıtma sağlıyordu. Böylelikle, Le Four Industriel Belge Firması, tellerin atmosfer altında hızlı ısıtılması tekniğini geliştirdi. Hemen arkasından Hollanda, Fransa ve İtalya da yeni tesisler açıldı ve bu teknik geliştirilmeye devam edildi. Fransa da bulunan Tancarville Köprüsü’nün yapımına başlanması ile birlikte, köprüye askı kablolarının tedarikini sağlayacak olan Le Four Industriel Belge Firması, müşteri –tedarikçi işbirliği ile açık alev fırın tekniğini de geliştirmiş ve patentlenmesini sağlamıştır.

 

1986

FIB firması 80’li yılların başında, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’dan gelen yoğun bir pazar talebi doğrultusunda, Brüksel Üniversitesi ULB (Université Libre de Bruxelles) ile işbirliği içerisinde çalışarak akışkan yatak teknolojisini geliştirdi. Premix teknolojisine dayanan bu teknik, FIB Firmasının, kurşun kullanımının ekolojik olarak tehlikeli olduğu düşünülen bazı fabrikalarda akışkan yatağı ile üretimi desteklemesi ve geliştirmesinin önünü açtı. Hemen ardından takiben gelen yeni teknolojiler sayesinde “Akışkan yataktaki” bu orijinal FIB tekniği, “çelik kord teli” ‘nin geliştirilmesi için bir basamak olmuştur.

 

1987

1987 de FIB Firması, İhracat Ödülüne layık görülmüş, yine aynı sene içerisinde, çelik kord teli üretimi için difüzyon akışkan yatağını icat etti ve ayrıca pirinç kaplama hatları için yeni bir döneme girilmiştir.

 

1996

FIB Firması, kuruluşunun 60. yıl dönümüne istinaden logosunu değiştirmeye karar vermiştir.

 

1998

Bu yıl içerisinde FIB, azot sıyırma nozullerini geliştirerek piyasaya sundu ve pazardan olumlu geri dönüşler aldı.

 

2000

FIB soğuk flaks banyolarını piyasaya sunarak galvanizleme hattı operatörlerinin güvenliği ve konforu için önemli bir adım attı.

FIB Östenitik Tavlama için akışkan yatak teknolojisini geliştirdi

Aynı zamanda kontrollü soğutma için akışkan yatak teknolojisi olan Ecoquench kavramını sektöre kazandırdı.

FIB Firmasına, hidrojen karışımlı çan fırınlarının güvenli olma durumunu sağladığı için TÜV sertifikası da verildi.

 

2002

FIB, 2002’de web sitesini açarak sektöründe bulunan birçok firma arasında farkını korumaya devam etmiştir.

FIB, yeni geliştirdiği “Tornado” asitle yüzey temizleme banyosunu (Tornado-Pickling)  ticari olarak satışa sundu.

Ayrıca, otomatik çinko kaplama kalınlığı kontrol sistemini (Zinc Monitoring) piyasaya sürdü.

Metalik galvaniz banyolardan cüruf (dross) alma sistemlerini de bu yıl içerisinde ticarileştirmiştir.

 

2005-2008

Brüksel şehrindeki 62 yıllık faaliyetten sonra FIB, SAINTES şehrinde teknolojik olarak tüm donanımlara sahip yeni bir yere taşınmıştır. 5000 m2 üretim binası ve 1200 m2 ofis ile, mevcut makinelerin yanı sıra, bu merkezde mekanik parça imalatı da planlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Üretilen hatların büyük bir kısmını oluşturan çelik gövdeler ve parçalar, refrakter tuğla örme,  yanma sistemi boruları, tamamen bu tesislerde tasarlanmakta ve üretilmektedir. Bu da kalitenin garantisidir

Yeni tesis ayrıca teslimat öncesi AR-GE, ön montaj ve teçhizatın saklanması gibi uygulamaları da içermektedir. Dolayısıyla bu yatırım ile FIB müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi ve onları memnun etmeyi amaçlamıştır.

Sonuç olarak FIB, çelik tel endüstrisi için sürekli üretim hatlarının üreticisi ve premix ve diğer birçok teknolojiyi sektöre kazandırmış dünyadaki en büyük firmadır.

 

FIB Vizyonu

FIB firması işbirliğini önemseyerek projelerinizi desteklemekte,  sektörünüzde başarılı olmanız için sizlere güvence sağlamaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerine hizmet vererek 23 temsilcinin de desteğiyle müşterilerine her zaman yakın bulunmuştur. Operasyonların planlanmasından satış sonrası ve servis eğitimlerine kadar, sürecin her aşamasında FIB yanınızdadır.

 

2016 yılında FIB BELGIUM kuruluşunun 80. yılını kutladı.