ESTEVES Tel Çekme ve Büküm Haddeleri

PCD, ND, SSCD, DCD, TC


Yapay Elmas Tel Çekme Haddeleri  (PCD Poly Crystalline Diamond Dies)

Esteves Group, demir ve demir dışı metallerden tel çekme uygulamaları için yapay elmas (PCD PolyCrystallineDiamond) çekirdekli tel çekme haddeleri üreticisidir. Esteves Grup hadde imalatı bünyesinde ultra ince tel çekiminden başlayıp kalın tel çekme haddelerini içeren geniş bir yelpazeye sahip ürün çeşitliliği mevcuttur. Üretimi yapılan haddelerin çap aralığı, Ø 0,040 mm – Ø 35 mm olup, bunun haricinde müşteri talepleri göz önünde bulundurularak istenilen çapta imalat yapılabilmektedir.

Esteves Group’un tüm ürünleri gibi bu ürünler de en yüksek kalite ve hassasiyet standartlarıyla üretilmektedir

Elmas tozlarının sıkıştırılıp sinterlenmesi ile üretilmiş olan PCD (PCD PolyCrystallineDiamond) olarak kısaltılarak ifade edilen yapay elmas çekirdekli haddeler,  hemen hemen her türlü yaş veya kuru tel çekme uygulaması için kullanılabilirler. Bu hadde çekirdekleri, kullanım yerlerine göre metal halka ile desteklenmiş, metal halka ile desteklenmemiş ve termal kararlı (thermally stable) gibi üç farklı şekilde üretilmektedirler.

Bu üç farklı PCD çekirdekte de, tane boyutu (grain size) 1-50 mikron arasında değişen elmas tozundan oluşan PCD çekirdekler mevcuttur. PCD çekirdekleri rastgele yönlendirilmiş elmas tozlarından oluştuğundan tel çekme haddelerinin oval aşınması sorunu bulunmamaktadır

 


Doğal Elmas Tel Çekme Haddeleri (ND Natural Diamond Dies)

Esteves, demir ve demir dışı metallerden tel çekme uygulamaları için kullanılan yapay elmas (PCD) tel çekme haddeleri ürettiği gibi doğal elmastan çekirdekler içeren sağlam, yüksek kalitede Doğal Elmas (ND) haddeler de üretmektedir. Üretimi yapılan haddelerin çap aralığı, Ø 0,007 mm – Ø 2,00 mm olup, bunun haricinde müşteri talepleri göz önünde bulundurularak istenilen çapta imalat yapılabilmektedir.

Doğal elmaslar, yeryüzünde yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında, doğal yollarla oluşurlar. Son derece sert yapısı sebebiyle yalnızca bor ve azot gibi çok az elementi bünyesinde bulundurur. Esteves Group’un tüm ürünlerinde olduğu gibi, bu ürünler de en yüksek kalite ve hassasiyette, standartlar göz önünde bulundurularak üretilmektedir.

Esteves Group’un kullandığı ND çekirdekler, saflık derecesine göre özenle seçilir, belirli kristal düzlemlerinde taşlama işlemleri sonrasında, farklı çap ve yükseklik kombinasyonlarında gruplandırılırlar.

Esteves Group ND doğal elmas hadde özellikleri;

 • Aşırı sertliği ve çizilmeye karşı direnci sayesinde uzun ömürlüdür.
 • Isı iletkenliği seviyesinin yüksek olması sayesinde yüksek sıcaklık oluşan uygulamalarda kullanılabilir
 • Doğal elmas çekirdekler 1700 °C ye kadar dayanıklıdırlar.
 • Yüksek kaliteli pürüzsüz tel yüzeyi sağlar.
 • Tüm doğal elmas çekirdekler tek tek ve özenle kontrol edilerek hadde üretiminde kullanılır.
 • Elektriksel iletkenliğin problem yaratabileceği uygulamalarda, doğal elmas haddeler yalıtkan oldukları için çekme işlemleri yapılırken tercih edilirler.

 

 


Yapay Mono Kristal Haddeler (SSCD <111> Synthetic Single Crystal Diamond)

Esteves Group, demir ve demir dışı metallerden tel çekme uygulamaları için kullanılan SSCD haddelerin çap aralığı, Ø 0,010 mm – Ø 1,81 mm olup, bunun haricinde müşteri talepleri göz önünde bulundurularak istenilen çapta imalat yapılabilmektedir.

Sentetik mono kristal elmas olarak da adlandırılan ve SSCD veya SMCD veya MCD olarak kısaltılan yapay mono kristal elmas haddeler, laboratuvar ortamında elmas kristalinin aşınma direncinin en yüksek olduğu kristal düzlemi göz önünde bulundurularak üretilirler.

 

Esteves Group SSCD elmas hadde özellikleri;

 • Aşırı sertliği ve çizilmeye karşı direnci sayesinde uzun ömürlüdür.
 • <111> oryantasyonu (elmas taneciğinin sürtünmeye olan direncinin en yüksek olduğu kristal düzlemi) dolayısıyla hadde ömrünün minimum toleranslı olacak şekilde çeşitlilik gösterir.
 • •Isı iletkenliği seviyesinin yüksek olması sayesinde yüksek ısı proseslerinde kullanılabilir
 • Kolay olarak makinelere yerleştirilip, kusursuz pürüzsüzlükte tel çekme işlemi yaparlar.
 • Tüm elmas çekirdek ve tanecikleri tek tek ve özenle kontrol edilerek SSCD haddeler üretilir.
 • Elektriksel iletkenliğin problem yaratabileceği uygulamalarda, doğal elmas haddeler yalıtkan oldukları için iletken tellerin çekme işlemleri yapılırken tercih edilirler.
 • SSCD boşlukları insan yapımı özenle seçilmiş kristal elmaslar olduğundan, ürün kalitesi ve tutarlılığı garanti edilir.
 • İletken olmayan özellikler, elektrik iletken malzemeler bir sorun olduğunda bu ürünü iyi bir seçim haline getirir

Uygulanabilirlik

Sentetik kristal elmas haddeler hem demir hem de demir dışı tel çekme endüstrilerinde başarıyla uygulanabilir. SSCD tel çekme haddeleri, elmas taneciğinin sürtünmeye olan direncinin en yüksek olduğu noktası tercih edilerek oluşturulduğu için diğer doğal elmas içeren haddelerden daha tutarlı olması sebebiyle öngörülebilir kalite de bir tel çekme performansı sağlar.

 


Sert Metal (Volframkarbid) Çekirdekli Haddeler (Tungsten carbide dies / TC dies)

Esteves Group’un tüm ürünleri gibi bu ürünler de en yüksek kalite ve hassasiyet standartlarıyla üretilmektedir. Karbür çekirdekli haddeler, tel çekme (yuvarlak ve çeşitli profil), demetleme, bükme, kılavuzlama gibi tel ve kablo üretimlerinde sıklıkla ve başarıyla kullanılmaktadır.

Tungsten karbür çekirdekli haddeler, daha çok PCD çekirdekli haddelerin maliyetlerinin uygun olmadığı durumlarda, genellikle yüksek aşındırıcı ve yüksek karbonlu malzemelerin çekme uygulamalarında kullanılmaktadır. Denemeler, testler veya küçük lotların istendiği kısa süreli uygulamalarda sıklıkla bu tip haddelerin kullanıldığı görülmektedir.

Tungsten karbür çekirdekli haddelerin çap aralığı, Ø 0.127 mm – Ø 76.2 mm olup, bunun haricinde müşteri talepleri göz önünde bulundurularak istenilen çapta imalat yapılabilmektedir.

WC veya TC olarak da adlandırılan, aynı zamanda “hardmetal” veya “widia” gibi çeşitli isimlerle bilinen tungsten karbür çekirdekler, tungsten karbür partiküllerinin bağlayıcı olarak kullanılan kobalt partikülleri ile karıştırılmış olduğu ve metalik kobaltın matriks oluşturduğu bir metal kompozit üründür. Korundom (elmastan sonraki en sert element) veya safir ile karşılaştırılabilir bir sertliği olan, yüksek sıcaklıklara dayanabilen bir malzemedir.

Esteves Group Tungsten Karbür çekirdekli haddelerin temel faydaları

 • Ø 76 mm’ye kadar Tungsten Karbür hadde üretimi yapılabilir.
 • Uygun Maliyetlidir.
 • Oluşan aşınmalar orantısaldır.
 • Çekirdekler 2870 ° C’ye kadar dayanıklıdır.

Uygulanabilirlik

Tungsten karbür, 100 yıldan daha uzun bir süreden beri hadde üretiminde ana malzeme olmuştur ve birçok uygulama için geçerli bir seçenek olmaya devam etmektedir. Bunlar, doğal elmas haddelerin yanında, Esteves Group tarafından üretilen ilk haddeler olmakla birlikte SSCD ve PCD haddelerin üretilmesine kadar olan süreçte uzun yıllar kullanılmıştır.

Tungsten karbür haddeler, yüksek ısı ve şok direnci gerektiren veya kısa süreli uygulamalarda başarılı bir şekilde kullanılır. Kısacası Tungsten Karbürün uygun maliyeti ve kolay işlene bilirliği sayesinde profil tel çekme haddeleri üretimi için tercih edilen bir malzemedir.

 


Profil çekme haddeleri

Esteves, ihtiyaçlarınıza uygun özel ve hemen hemen her profilde hadde üretilebilir. Ayrıca, profil tel ve çubuk çekme hadde serilerinin hesaplanmasında mühendislik hizmeti verir ve yardımcı olabilir.

Yüksek performanslı profil kalıpları, tel üreticilerinin kalite normlarına ve ölçü standartlarına uygun profil üretimine olanak sağlar.

Profil kalıpları çapı azaltmak veya bir tel profilini diğerine dönüştürmek için kullanılır. Demir ve demir dışı profil çubuk ve tel üretiminde uygulanır.

Profil kalıpları gereksinimlerinize uygun yamuk, dikdörtgen, altıgen, kare, üçgen , trapez, oval, yarım yuvarlak, z-profil, troley teli ve kablo iletken profilleri özel olarak üretilir.

Esteves profil çekme haddeleri optimum kalıp ömrü sağlamak için ayna parlaklığında (mirror polished) ve pürüzsüz bir tel giriş açısı ile üretilmektedir.


Boru çekme haddeleri

Geniş bir çap aralığında üretilen ultra sert çekirdekler sayesinde neredeyse her çapta boru üretimi için boru çekme haddesi üretmek mümkündür  . Eğer hassas et kalınlığı  ve yüksek boru yüzey kalitesine ulaşmakta zorluklar varsa o zaman size Esteves en iyi şekilde yardımcı olabilir

Yüksek performanslı boru çekme haddeleri, boru üreticilerinin yüzey kalitesi ve ölçü standartlarını karşılamasına olanak sağlar.

Esteves boru çekme haddeleri üreticiye hassas boru çapları ve et kalınlıklarına ulaşmasına ve üretim hurdasının en aza indirgenmesine olanak sağlar.

Esteves, özel gereksinimlerize cevap verebilecek, boru üretimi için çekme haddesi serilerinin hesaplanması konusunda hizmet verir.

Esteves boru çekme haddeleri optimum kalıp ömrü sağlamak için ayna parlaklığında (mirror polished) ve pürüzsüz bir tel giriş açısı ile üretilmektedir.


Elmas Kaplı Büküm Haddeleri  (DCD, Diamond coated bunching and stranding dies)

Bükme, demetleme ve sıkıştırma uygulamaları içeren çok telli elektrik iletkenlerinin üretiminde kullanılan haddelerdir.  Ø 8 mm den Ø 77 mm çapa kadar üretilmektedir. Bir demetleme veya büküm haddesi, tek ve çoklu tellerin bir araya getirilmesi, sıkıştırma haddesi ise çoklu tellileri sıkıştırılması ve istenilen formun verilmesinde kullanılır.

Son teknoloji elmas kaplama teknikleri ile dar çap toleranslarında üretilen haddelerin kablo imalatında kullanılması, kablo üretiminde malzeme ve maliyetlerinden tasarruf etme olanağı sağlar.

Tungsten karbür malzemenin üzerine ultra-pürüzsüz elmas kaplama işlemi uygulanarak oluşturulan bu haddeler ile sıkıştırılan iletkenlerde en iyi yüzey kalitesi elde edilir.

 


2-Parçalı büküm haddesi

Esteves yüksek kaliteli Kablo iletkenleri için demetleme, bükme ve sıkıştırma haddeleri

Çok çeşitli tasarımlarda üretilen 2-parçalı (split) büküm haddeleri, iletken bükme mainalarında iletken çapını değiştirirken büyük kolaylık sağlar ve yol verme sürenizi önemli ölçüde azaltabilir. 2-parçalı haddeler, iletkenin kesilmesine gerek kalmadan hızlı geçişlere olanak sağlayarak kullanım kolaylığı ve daha yüksek verimlilik elde etme olanağı sağlar.

2-parçalı demetleme, bükme ve sıkıştırma haddeleri genellikle büküm makinelerinde yol verme sürelerini önemli ölçüde azaltmak ve aşınan haddelerin hızlı bir şekilde değiştirilmesi için yedek olarak kullanılır. 2-parçalı büküm haddesi kullanımı, bir büküm makinesine yeniden yol verme  süresini en aza indirir.

Esteves 2-parçalı büküm haddeleri, üstün performans ve iletken kalitesi sağlayan iyi tasarlanmış profillere ve son derece parlak yüzeylere sahiptir.

Esteves, bükülecek iletkenin özelliklerine göre seçim yapabileceğiniz çeşitli malzemelerden 2-parçalı hadde sunar.

Daha yüksek üretim, daha kolay kalıp değişiklikleri, daha az hurda ve daha yüksek kalite, tel  ve kablo üreticisi için daha fazla kar sağlar

 


Solid büküm haddeleri

İyi tasarlanmış profilleri, son derece iyi parlatılmış yüzeyleri ve üstün performansı ile solid demetleme, bükme ve sıkıştırma haddeleri ile istenilen yüksek kablo kalitesi sağlanır. İletkenin gereksinimlerini karşılayabilecek ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli malzemeler mevcuttur.

Demetleme, bükme  ve sıkıştırma kalıpları genellikle enerji iletiminde kullanılan çok telli iletkenlerin sıkıştırılmasında kullanılır.. Uygulama alanları yüksek, orta ve alçak gerilim kabloları ve otomotiv kablolarını içerir.

Esteves solid  büküm haddeleri, üstün performans ve iletken kalitesi sağlayan iyi tasarlanmış profillere ve son derece parlak yüzeylere sahiptir.

Esteves, bükülecek iletkenin özelliklerine göre seçim yapabileceğiniz çeşitli malzemelerden solid büküm haddesi sunar.

Daha yüksek üretim, daha kolay kalıp değişiklikleri, daha az hurda ve daha yüksek kalite, tel  ve kablo üreticisi için daha fazla kar sağlar

 

 


Daha fazla bilgi için        WEB Sayfasına gidiniz