FIB Düşük Karbonlu (LC) Çelik Tel Tavlama ve Galvaniz Kaplama Hatları


Düşük karbonlu tel üretiminde, çekme mukavemetindeki sapmaların en aza indirilmesi ve yüksek verimli bir termal tavlamanın gerçekleşmesi sağlanmalıdır.


Tavlama (Annealing)

 

 

Imflex ® Açık Alev Fırını ile enerjinizin %27’sine kadar tasarruf! Imflex ® açık alev fırını, gaz kullanırken enerji tasarrufu ve mevcut fırının kapasitesini güçlendirmek için akıllı bir çözüme sahip olmak için tasarlanmıştır. En mükemmel akış analiz araçları sayesinde tasarlanan tasarım, enerji kullanımını güçlü bir şekilde optimize etmenizi sağlar. Belirli bir metroloji, atmosferin izlenmesi, konveksiyon seviyesi ve sıcaklık profilleri ile birlikte, bu teknoloji sürecinizi tam kontrol elde etmenizi ve dolayısıyla işlenmiş tellerin kalitesini artırmanızı sağlar. LPG veya doğal gaz gibi yanma gazı bileşimi de zaman içinde değişebileceğinden, süreci ve dolayısıyla ürün kalitesini etkileyen gaz bileşim değişkenliğini telafi etmek için özel bir metroloji geliştirilmiştir.

Koruyucu atmosferli (N2 veya H2) tüplü (muffel) fırınlar tavlama için ikinci bir seçenektir.

Tavlama kısmi gerilim giderme işlemi ile kombine edilmek istendiğinde, çift kurşun banyolu uygulama da yaygın olarak FIB tarafından kullanılır.

Saatte 9 tonluk üretim kapasitesi olan hatlar başarıyla çalışmaktadırlar..

Bu ekipmanlar gaz veya elektrikli ısıtma ile çalışabilir.

Tüm FIB fırınları yalıtım, güvenlik ve kullanım ömrü açısında büyük bir özenle tasarlanmıştır.


Asitle Temizleme (Pickling)

Çözümümüz hidroklorik asit kirliliğini en aza indirmeye, operatörlerin konforuna ve asit tüketimine odaklanmıştır.

Soğutma sistemi, asit banyosunun yağ veya sabunlar artıkları tarafından kirlenmesinin önlenmesine ve dolayısıyla nötralizasyon maliyetlerinden tasarruf edilmesine olanak sağlar.

Asit tankına özgü özel teknolojiler ile özellikle yüksel hızlarda tellerin banyolardan geçişlerinde asitin seyrelmesini veya su perdelerinde durulama suyunun kirlenmesini önler. Bu teknoloji nötralizasyon maliyetlerinde önemli tasarruf sağladığı kanıtlamıştır.

Operatörlerin konforu için tankın üst bölgelerinin temizliği güvenli koşullarda yapılabilir ve özel sensörler ile asit seviyesi kontrol edilerek pompaların hasar görmesi önlenir.

Özellikle daha fazla çinko dross oluşumunu önlemek için durulamaya önem verilir.

Operatörlerin güvenliği ve hattın konforlu bir şekilde çalıştırılması için tek bir tel (veya istek üzerine birden fazla tel) için yol verme sistemi bulunmaktadir.

Durulama çok kritik olduğundan, suyun kullanımının yüksek verimlilikle optimizasyonu, ekipmanımızda uygulanan özel çözümlere yol açmıştır..

Asitle temizlik teknolojimizde çok fazla su tüketimi gerektiren ve işletme maliyetini artıran atık gaz yıkama ünitesinin kullanılmasını gerektirmez.


Flaks Kaplama (Fluxing)

Düşük enerji tüketimi ve çalışma alanının korrosiv buharlar ile kirliliğinin kontrolü  tasarımın  önemli noktalardır


Kurutma (Drying)

Kurutucu tasarımında flaks artıklarının kolay temizlenmesi öngörülmektedir. Verimliliği sıcak havanın yüksek türbülanslı kullanımı ile ilgilidir. Büyük üretim tesislerinde atık baca gazının geri kazanım sistemi kullanılabilir.

Elektrik enerjisi kullanımı zorunlu olduğunda, özel tasarım ile ısıtma elemanlarının korrosiv atmosferden koruması için tedbirler alınır..


Galvaniz Kaplama (Galvanizing)

 

Galvaniz banyosu ve aksesuarları böyle bir hattın can damarlarıdır. FIB, saatte 10 tona kadar galvaniz banyoları tasarlama ve üretme deneyimine sahiptir. Üretim profiline göre, yerel çevreye ve işlenmesi gereken ürünlerin türüne bağlı olarak çeşitli çözümler mümkündür. Projenizi analiz ettikten sonra FIB, taleplerinize en uygun çözümü önerecektir.

Tüm hattın işleyişi çinko banyosundaki seramik tel daldırma yönlendiricisinin (skid) güvenilirliğine bağlı olduğundan, FIB bu parça için çok uzun ömürlü parçalar geliştirdi. FIB galvaniz banyosu kullanmak güvenilirlik ve enerji verimliliği demektir!

Metalik galvaniz banyosu

Metalik galvaniz banyosu tel geçiş alanının her iki tarafında da erişimi kolay sağlayan bir özelliğe sahiptir. Benzersiz ısıtma teknolojisi ile metalik banyonun korozyonunu en aza indirmekteyiz.. Uzun süreli deneyimlerimiz, özellikle çok sık elektrik kesintilerini yaşandığı müşterilerimizde veya üretimin düşürülmesinin zorunlu olduğu durumlarda bu çözümün uygun olduğunu göstermiştir

Seramik galvaniz banyosu

Seramik galvaniz banyosu yüksek sıcaklık , geniş tel alanları veya çok yüksek üretim kapasiteleri gerektirdiğinde yaygın olarak kullanılır

Üstten ısıtmalı galvaniz banyosu

Kapak altında erişimi kolay ısıtma sistem ve ağır refrakter malzemeler ile tasarlanmış, çinko külü oluşumu sınırlı ve enerji tasarrufu yüksek bu klasik fırın teknolojisinden bir adım önde  bir çözüm olarak kullanılır. Orta veya yan bölgelerinde ısıtma kapağı olan konfigürasyonlar mümkündür. Mikro hatların kullanımı için FIB, bunları daha da kompakt hale getirmek için üç çözüme sahiptir

Daldırma brülörlü galvaniz banyosu

Daldırma brülörlerle ısıtılan seramik galvaniz banyoları firmamızın deneyiminin bir parçasıdır. Süper yüksek teknolojiye sahip seramik tüplerle birlikte özel geliştirilmiş brülör teknolojisini kullandığımız için, tüpler için İkİ yıllık bir kullanım ömrüne ulaşabiliyoruz. Bu kanıtlanmış teknoloji, saatte 10 tona kadar güvenilir galvaniz hatları üretilmektedir. Tüplerin güvenli bir şekilde değiştirilmesine ve brülörlere kolaylıkla erişebilme olanağı tanıyan özel tasarımlar çözümümüzün bir parçasıdır.


Sıyırma & Kaplama Kalınlığını Ayarlama (Wiping)

FIB son kaplama ağırlığını ve telin pürüzsüz ve parlak yüzeyini garanti eden, operatörlerin konforlu çalışmasını sağlayan akıllı sıyırma çözümleri geliştirmiştir.

FIB teknolojileri, ticari kaplama kalınlığı istendiğinde, eğik veya dikey ped sıyırma ile parlak ve pürüzsüz bir tel yüzeyini garanti eder..Değişik özellik ve kalitede ped kullanarak istenilen çinko kalınlığını ve yüzey kalitesini elde edilebilir.

Eğik ped sıyırma genel olarak küçük tel üretim kapasitelerinde kullanılır, FIB dikey ped sıyırma sistemi ile aynı ekipman ile ve küçük veya büyük tel üretim kapasiteleri için fark gözetmeksizin modüler yapısı nedeniyle azot ile sıyırma teknolojisininin de uygulanmansını mümkündür.

Her bir tel üzerinde sürekli çinko kaplama ağırlığını ölçen sensörler yardımıyla azot ile sıyırma teknolojisinde hedeflemiş olduğunuz çinko kaplama kalınlığını belirlemiş olduğunuz sınır değerleri arasında tutmanız mümkündür.. Tam otomatik bu sistem ile çinko kaplama ağırlığınızı dar bir aralıkta olmasını sağlar ve kalite kontrolünü kolaylaştırır

 


Çinko (Zn) / Aluminium (Al) Kaplama

Tandem (in-line) kaplama genellikle seramik veya metalik banyolarda yapılır. FIB’in özel metal alaşımdan metalik banyo tavalarının uzun kullanım ömürü kanıtlanmıştır.. Tel alanına kolay erişim ve banyodaki sınırlı miktarda çinko alüminyum alaşımı bu çözümün iki önemli parametresidir.

Alüminyum içeriği Galfan® kaplamada uygulanan konsantrasyona yaklaştığında veya geçtiğinde  seramik banyoların kullanılması gerekmektedir. Daldırma tüplü brolör teknolojisi bu tür alaşımlar için güvenilirliğini kanıtlamıştır.. Azot ile sıyırma teknolojisi istenilen kaplama kalınlığını elde etmek için başarıyla uygulanır. Bazen yeni bir çinko alüminyum kaplama banyosu koymak için yeterli yer olmaması halinde FIB tarafından özel bir “off-line” galfan teknolojis®i veya ön galvanizli teller üzerine çinko-alüminyum kaplama teknolojisini geliştirildi.


Sıyırma & Zn / Al Kaplama Kalınlığını Ayarlama

 

FIB son kaplama ağırlığını ve telin pürüzsüz ve parlak yüzeyini garanti eden, operatörlerin konforlu çalışmasını sağlayan akıllı sıyırma çözümleri geliştirmiştir.

Her bir tel üzerinde sürekli çinko kaplama ağırlığını ölçen sensörler yardımıyla azot ile sıyırma teknolojisinde hedeflemiş olduğunuz çinko kaplama kalınlığını belirlemiş olduğunuz sınır değerleri arasında tutmanız mümkündür.. Tam otomatik bu sistem ile çinko kaplama ağırlığınızı dar bir aralıkta olmasını sağlar ve kalite kontrolünü kolaylaştırır.


Wax Kaplama

 

İstenildiğinde tel yüzeyine kaydırıcı yağ (wax) kaplama ve kurutma uygulanabilir.


Daha fazla bilgi için   WEB Sayfasına gidiniz